Translate

piątek, 29 listopada 2013

Kim są Zielonoświątkowcy ?


Wiele osób zadaje mi pytanie jakie są podobienstwa i róznice miedzy między wiarą i praktyką Kościoła Rzymsko-Katolickiego  a Kościoła Zielonoświatkowego  najlepiej niech to  wyjaśni to ten link

Na pytanie dlaczego właśnie Assembly of God czyli Zielonoświątkowcy odpowiem w kolejnym wątku na początek chciałbym pokazać zasad tego nurtu
Kościół Zielonoświątkowy na świecie jest niezwykle zróżnicowany. Nie ma jednolitej doktryny, która obowiązywałoby cały ruch zielonoświątkowy. Wydaje się, że jest to jedna z charakterystycznych cech tego ruchu. Każdy z Kościołów odwołuje się jednak do Pisma Świętego jako normy wiary i postępowania. Akceptuje biblijną naukę o zbawieniu i usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, odkrytą na nowo przez Reformację XVI w. 

Kościół Zielonoświątkowy na świecie jest niezwykle zróżnicowany. Nie ma jednolitej doktryny, która obowiązywałoby cały ruch zielonoświątkowy. Wydaje się, że jest to jedna z charakterystycznych cech tego ruchu. Każdy z Kościołów odwołuje się jednak do Pisma Świętego jako normy wiary i postępowania. Akceptuje biblijną naukę o zbawieniu i usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, odkrytą na nowo przez Reformację XVI w. 
  1. Wierzymy, że Pismo Święte - Biblia - jest Słowem Bożym, nieomylnym i natchnionym przez Ducha Świętego, i stanowi jedyną normę wiary i życia. 

 W artykule pierwszym kładziemy akcent na Biblię jako Słowo Boga, nieomylne i natchnione przez Ducha Świętego. Pismo Święte jest wystarczającą normą poznania, wiary i posłuszeństwa, które stanowią o zbawieniu. Do jego właściwej interpretacji potrzebujemy oświecenia Ducha Świętego. Pismo Święte, czyli zapisane Słowo Boże, jest akceptowane w całości, poza księgami apokryficznymi (w Kościele katolickim zwanymi księgami deuterokanonicznymi). Tworzy je 39 ksiąg Starego Testamentu i 27 ksiąg Nowego Testamentu. 

 2. Wierzymy w Boga w Trójcy Świętej jedynego, w osobach Ojca i Syna, i Ducha Świętego 

 Wyznajemy wiarę w jedynego, żywego i prawdziwego Boga. Bóg objawił się jako Byt wiecznie istniejący w doskonałej jedności trzech Osób - jako Ojciec i Syn, i Duch Święty.  

3. Wierzymy w Synostwo Boże Jezusa Chrystusa, poczętego z Ducha Świętego, narodzonego z Marii Dziewicy; w Jego śmierć na krzyżu za grzech świata i Jego zmartwychwstanie w ciele; w Jego wniebowstąpienie i powtórne przyjście w chwale.

  Jezus Chrystus jest jednorodzonym Synem Bożym - odwiecznym i wcielonym Słowem Boga - który się począł z Ducha Świętego i narodził się z Marii Dziewicy. Ma dwie natury - boską i ludzką, jest Synem Bożym i Synem Człowieczym. Poniósł On śmierć na krzyżu za grzech świata i zmartwychwstał w ciele dla usprawiedliwienia wierzących. Po zmartwychwstaniu Jezus Chrystus wstąpił do nieba i zasiadł po prawicy Ojca, skąd przyjdzie powtórnie. Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem.  Obcy jest Kościołowi kult świętych, jak i kult maryjny, jako stojący w sprzeczności z drugim przykazaniem Dekalogu (Wj 20,4-6). Z punktu widzenia chrześcijaństwa nowotestamentowego, mariolatria narusza chrześcijańską zasadę oddawania czci wyłącznie Bogu. Okazujemy Marii szacunek jako matce Jezusa, jest ona dla nas niewiastą prostej, ufnej wiary i zupełnego posłuszeństwa, której pamięć czcimy z dziękczynieniem Bogu i której poddanie się suwerennej woli Bożej staramy się naśladować. 

 4. Wierzymy w pojednanie z Bogiem przez opamiętanie i wiarę w ewangelię, w chrzest i Wieczerzę Pańską.  

Kolejny artykuł Wyznania wiary podkreśla elementy soteriologiczne, to znaczy dotyczące naszego zbawienia. Człowiek został stworzony przez Boga jako istota prawa i czysta, ale przez grzech utracił pierwotną społeczność z Bogiem. Grzech objął wszystkich ludzi, a jego konsekwencją stała się śmierć (cielesna i duchowa). Zbawienie dokonało się przez śmierć Jezusa Chrystusa, Baranka Bożego, na krzyżu i jest dostępne każdemu człowiekowi przez wiarę. Skutkiem zbawczej wiary jest usprawiedliwienie, odrodzenie, usynowienie i uświęcenie.  Z Wyznania wiary wynika, że Kościół uznaje dwa sakramenty, częściej nazywane ustanowieniami Chrystusowymi, to jest Chrzest i Wieczerzę Pańską.  Kościół Zielonoświątkowy uznaje i praktykuje chrzest wiary (w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego) przez zanurzenie (w baptysterium lub naturalnym zbiorniku wodnym). Chrzest "wyraża posłuszeństwo wierzącego wobec Słowa Pana, jego świadectwo przed Bogiem i ludźmi o przeżyciu zbawienia i odpuszczeniu grzechów oraz jego ślub dozgonnej wierności Bogu"2.  Wieczerza Pańska to widzialne Słowo, przez które Kościół głosi śmierć Jezusa Chrystusa. Jest ona sprawowana i udzielana pod dwiema postaciami: chleba i wina. Obecność Chrystusa w Wieczerzy Pańskiej jest rzeczywista, ale duchowa, nie materialna. Wieczerza Pańska nie jest składaniem Chrystusa w ofierze i nie ma w niej żadnej innej ofiary poza "ofiarą uwielbienia i dziękczynienia" (Hbr 13,15), jaką chrześcijanie nieustannie składają Bogu za Jezusa Chrystusa.  "Elementy Wieczerzy Pańskiej, chleb i wino, w taki sposób odnoszą się do Chrystusa, że można je nazywać Jego Ciałem i Krwią (1 Kor 10,16), choć w swojej istocie i naturze nie przestają być nadal rzeczywistym chlebem i winem. Spożywanie chleba i picie wina podczas Wieczerzy Pańskiej musi być połączone z wiarą, gdyż elementy te same w sobie nie mają mocy sprawczej, a stają się sądem dla tych, którzy podchodzą do tych świętych znaków bez wiary"3.  

5. Wierzymy w chrzest Duchem Świętym, przeżywanie pełni D
ucha i Jego darów. 

 Podkreślamy bardzo ważny element naszego duchowego życia, dotyczący przeżyć związanych z osobą Ducha Świętego. Jesteśmy jednak dalecy od dogmatyzowania chrztu w Duchu Świętym, jak i darów Ducha Świętego.  Chrzest Duchem Świętym jest udzieleniem duchowych darów łaski, czyli charyzmatów, ku budowaniu Ciała Chrystusowego - Kościoła, dla skutecznej służby i świadectwa. Istotną cechą pobożności zielonoświątkowej jest głośna modlitwa (indywidualna i wspólna) w czasie nabożeństw. W modlitwie może pojawić się glossolalia (mówienie w innym, niewyuczonym języku), a także proroctwa i poselstwa.
  
6. Wierzymy w jeden Kościół, święty, powszechny i apostolski.
  
Założycielem i Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Do Kościoła Powszechnego należą ludzie wierzący i odrodzeni z Ducha Świętego, zarówno żyjący na ziemi, jak i ci, którzy "zasnęli w Chrystusie".  Kościół lokalny nazywa się zborem. Do budowania Kościoła, Ciała Chrystusowego, Bóg ustanowił odpowiednie służby, np. biskupów, prezbiterów, pasterzy, nauczycieli, ewangelistów, diakonów.  

7. Wierzymy w uzdrowienie chorych jako znak łaski i mocy Bożej.

  Praktyką wynikającą z przywileju modlitwy jest wiara w uzdrowienie ciała przez modlitwę wiary, wspieraną nałożeniem rąk lub namaszczeniem olejem ku uzdrowieniu. 

 8. Wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne.

  Bóg wyznaczył dzień, w którym będzie sprawiedliwie sądził świat przez Jezusa Chrystusa. Dziedzictwem sprawiedliwych będzie "nowe niebo i nowa ziemia, w których sprawiedliwość mieszka", a niesprawiedliwych - "jezioro ogniste" (2P 3,13; Obj 20,15). 

  Małżeństwo i etyka seksualna
  Małżeństwo w ujęciu Kościoła Zielonoświątkowego nie jest traktowane jako sakrament. Jest zawierane przez ślubowanie i modlitwę nowożeńców oraz modlitwę i błogosławieństwo duchownego. Może ono być zawarte tylko między jednym mężczyzną i jedną kobietą. Zasadą małżeństwa jest jego nierozerwalność. Nie uznajemy związków homoseksualnych. 

W planowaniu rodziny kierujemy się zasadą prokreacji, dopuszczającą antykoncepcję za wyjątkiem środków wczesnoporonnych. Aborcja jest grzechem (Rdz 1,28; Wj 20,13) 

Dzieci, zgodnie z przesłaniem Pisma Świętego, powierzamy Panu wraz z modlitwą o Boże błogosławieństwo (Mt 19,13-15). Uroczystość ta nie jest substytutem Chrztu, lecz modlitwą zboru o Boże błogosławieństwo dla dziecka i jego rodziców.

 Eutanazja i bioetyka
  Obce jest nam przyzwolenie na eutanazję, gdyż dawcą życia jest Bóg i tylko Jemu przysługuje prawo dysponowania naszym życiem. 

Nie wyrażamy zgody na manipulacje genetyczne, które mogłyby służyć czemuś więcej niż ratowaniu życia ludzkiego. W tych dwóch kwestiach Kościół jeszcze nie wyraził swego stanowiska w formie oświadczenia, jest to więc opinia przewodniczącego Komisji Doktrynalnej. 

 Zielonoświątkowcy stawiają sobie wysokie wymagania moralne, starając się je realizować w praktyce.  Przedstawione zasady są niejako kręgosłupem, na którym opiera się praktyka naszej wiary, w której zawsze odwołujemy się do Pisma Świętego. Autor: Zdzisław Józefowicz


13 komentarzy:

  1. Trudno jest dyskutować na temat religi, wiary, dogmatów i doktryn jakiegokolwiek wyznania gdy ich liderzy sami w słowie wstępnym kierowanym do innych mówią, że, cytuję:
    //Nie ma jednolitej doktryny, która obowiązywałoby cały ruch .... //
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    A czym jest ‘doktryna’?
    W/g słownika to;
    1. podstawowe założenia i twierdzenia jakiejś dziedziny wiedzy
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    Jeżeli zatem ruch nie ma jednolitych doktryn i jest to // jedna z charakterystycznych cech // jak zapewnia lider i jeszcze jak czytamy dalej jest wewnetrzny podział na ‘Kościoły’ gdzie, //( Każdy z Kościołów odwołuje się jednak do Pisma Świętego jako normy wiary i postępowania)// To trudno znaleźć jakiś punkt odniesienia do dalszej dyskusji, gdyż może ona być:
    1 Przemilczana.
    2 Zmieniana i dostosowywane do okoliczności.
    3 Sterowana dowolnie i tworzona automatycznie w trakcie wymiany poglądów.

    W konsekwencji nie da się ustalic niczego wiążącego a zasłanianie się ‘tajemnica’, ‘duchem’, ‘zrozumieniem’ etc może torpedować każdy przeciwstawny argument.
    A skoro juz mowa o argumentach to warto sięgnąc do Bibli.

    ARGUMENT 1
    W liście do Koryntian możemy przeczytac takie słowa:
    „A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli.” 1 Koryntian 1-10. Biblia Tysiąclecia.
    http://www.biblia.info.pl/biblia.php

    Czy ruch jest zgodny, działa zgodnie, jest jednomyślny?
    NIE!
    Czy ruch jest podzielony?
    TAK!

    ARGUMENT 2
    Dlaczego Paweł ostrzegał swoich współwyznawców przed podziałami?

    Pewnie był pod wpływem nauk, przekazów i postępowania Jezusa. Jako naśladowca uważał za stosowne ostrzec przed podziałem innych, nastepców, naśladowców. Napewno wywarły na niego wielki wpływ słowa Mistrza oraz pewien fakt z Jego działalności zanotowany w Ew. Łukasza 11: 14-18
    „” (14) Raz wyrzucał złego ducha [u tego], który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. (15) Lecz niektórzy z nich rzekli: Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. (16) Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. (17) On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich:
    Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. (18) Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? „”
    Biblia Tysiąclecia.
    http://www.biblia.info.pl/biblia.php

    Warto zwrócic uwagę na te słowa:

    „Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali”

    Czy ruch jest podzielony?
    TAK!
    Czy zatem działa zgodnie z Pismem, na które sie powołuje?
    NIE!
    To tak na początek.

    Przeczytałam na pewnym portalu Twoja wypowiedź Max, która zapewnia o kontynuacji biblijnej dyskusji.
    Piszesz że będzie też więcej osób chętnych do dyskusji na temat wiary, Bibli etc.
    Trzymam cię za słowo gdyż jak do tej pory trudno sie doczekać na odpowiedź.
    O czym wspominam?
    O Piotrze!
    Myślę, że pisząc pewne artykuły powinno się umieć obronić postawione tam tezy.
    Mam nadzieję, że nastąpi dalszy ciąg.

    Na zakończenie jedno pytanie do wszystkich:
    W jakiej Bibli, jakim przekładzie wystepuje w tekście słowo TRÓJCA.
    Od pewnego czasu czytam różne przekłady Bibli. W swojej bibliotece mam Biblie, które mają już 100 lat i więcej i przyznam szczerze że nie znalazłam w żadnym z tych przekładów słowa TRÓJCA.

    Wiem że być może narażę się wielu osobom czytającym ten komentarz ale nie mam na celu obrażac uczuć religijnych kogokolwiek.
    Chodzi jedynie o przekaz Pisma.


    Pozdrawiam
    D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowana większość zielonoświątkowców przyjmuje doktrynę Trójcy Świętej , ale niektóre kościoły zielonoświątkowe, określane jako apostolskie lub "Tylko Jezusa" głoszą teologię Jedności Bóstwa, która zaprzecza tradycyjnej doktrynie Trójcy Świętej . Największa zielonoświątkowa denominacja jednościowców to Zjednoczony Kościół Zielonoświątkowy . Zielonoświątkowcy Jedności, zwani czasem także jako "zielonoświątkowcy tylko Jezusa" lub "zielonoświątkowcy apostolscy" z powodu przekonania, że apostołowie chrzcili nawróconych tylko w imię Jezusa , wierzą że Bóg objawił się raczej w trzech różnych rolach a nie, że istnieje w trzech różnych osobach. Większość kościołów zielonoświątkowych, włączając w to Światową Konferencję Zielonoświątkową i Wspólnotę Zielonoświątkowych i Charyzmatycznych Kościołów Ameryki Północnej potępiła jednak teologię "Jedności Bóstwa" jako herezję .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Anonimowy.
      Napisałeś:
      //Zdecydowana większość zielonoświątkowców przyjmuje doktrynę Trójcy Świętej, (...... )//

      To co piszesz potwierdza tylko moją teorię o niezgodności 'poglądów' w samym 'łonie' Kościoła.

      Ponawiam Pytanie:
      W jakiej Bibli, jakim przekładzie wystepuje w tekście słowo TRÓJCA.??

      Pozdrawiam
      D

      Usuń
  3. Pytanie ode mnie to co w przypadku gejow czy moga byc czlonkami waszego kosciola ? Oraz czy to znaczy ze skoro nie ma centralen doktryny to kazdy moze sobie zalozyc kosciol ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polak-u
      Witaj.
      Też mnie to interesuje.


      Może Gospodarz Bloga zechce zabrać głos w tej sprawie?

      Pozdrawiam
      D

      Usuń
  4. A co to za religia jak przed Swietym Sakramentem nie ukleczy I tanczy w domu Bozym, to nie jest disco albo koncert rockowy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znany jest tu jeden tancerz - Mirosław, który urodziny przed sakramentem wyprawił i z babami chulał aż mu sutanna fruwała.
      hehehe

      Usuń
    2. https://www.youtube.com/watch?v=OFxqHcBCR_s

      I co w tym jest zlego ?????? Jezeli Ci tak Ks Mirek przeszkadza ,ze z niego sie smiejesz po wszystkich forach ?

      Usuń
  5. Jezeli chodzi o zwiazki to nie uznajemy związków homoseksualnych.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tu jest odpowiedz na wasze pytania 1 List do Tymoteusza 2 :8
    i dalej Stary Testamentt Psalmy 47 1-2 , oraz Psalmy 135 . 2 i tutaj takze psalmy 149 . 3 .
    To pytanie zadawano mi juz wiele razy . Uwielbienie jest takze tym elementem co czyni nasz koscilol " Kosciolem Zywym "

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki Max, że tak krótko i węzłowato napisałeś, iż nie uznajemy związków homoseksualnych. To prawda. Pismo Święte zdecydowanie wypowiada się na ten temat w wielu miejscach zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie (podaję jedno miejsce, choć jest ich zdecydowanie więcej: List do Rzymian 1:27 "Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyżni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. (BT)
    Homoseksualizm jest grzechem. Bóg zniszczył miasta Sodomę i Gomorę przede wszystkim z powodu grzechu homoseksualizmu. Zauważcie, że Bóg kocha homoseksualistów tak samo jak wszystkich innych grzeszników (czyt. nas wszystkich - ludzi) i posłał Jezusa aby uwolnił nas, ludzi od wszystkich grzechów, w tym homoseksualizmu i wszystkich innych. W ruchu zielonoświątkowym, przynajmniej w USA jest dzisiaj wielu byłych homoseksualistów, lesbijek, którzy zostali przez Boga uwolnieni z tego związania. Niektórzy z nich prowadzą teraz służbę w takim środowisku przynosząc im Boże poselstwo o miłości i wyzwoleniu z tego i innych grzechów. Żeby nie być gołosłownym podam przykład jednej z takich osób: Janet Boynes, była lesbijka, całkowicie uwolniona z tego zniewolenia. Prowadzi teraz służbę wśród takich ludzi, jaką ona kiedyś była. Możecie odwiedzić jej stronę internetową: www.janetboynesministries.com aby przekonać się że Bóg dokonuje cudów w tym środowisku. Słyszałem ją w maju 2013 w Grand Rapids, MI na jednej konferencji i byłem zdumiony jej otwartością i mocą z jaką Bóg działa w jej życiu. Gorąco polecam tę stronę.
    Anonimowa D: pracuję nad odpowiedzią dla Ciebie z poprzedniej naszej "rozmowy" na pytania, lub zarzuty dotyczące doktryn kościoła zielonoświątkowego ale nie mogę się rozdwoić, zajmuje trochę czasu, którego nie mam za wiele, a chciałbym na spokojnie Ci odpowiedzieć. Zachęcam jednak do odwiedzenia tych stron internetowych podanych przez Maxa i wysłuchanie krótkiej (6-minutowej) wypowiedzi Prezbitera Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, Pastora Marka Kamińskiego. Proszę o cierpliwość. Może dzisiaj lub jutro zamieszczę moją odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich

    OdpowiedzUsuń
  8. Anonimowy D. Czytając wypowiedź Maxa, który, jak się zapewne domyślasz nie może być jeszcze autorytetem w sprawie wypowiadania się na temat wiary i wyznania kościoła zielonoświątkowego ze względu na bardzo krótki, 3 miesięczny okres uczestniczenia w życiu tego kościoła w Sterling Hts dochodzisz do zbyt szybkich i pochopnych wniosków, niestety rozmijających się z prawdą. A to dlatego, że ruch zielonoświątkowy to nie jeden kościół ale szeroki nurt chrześcijański, mieszczący w sobie wiele różnych kościołów, które (i tu się zgodzę) nie zawsze mają te same doktryny. Jednak absolutnie nie zgodzę się z Tobą, że Kościół Zielonoświątkowy nie ma jednolitych zasad ani doktryn wiary. Cóż to byłby za kościół? Musisz wiedzieć, że zarówno Kościół Zielonoświątkowy w Polsce jak i największy na świecie Assemblies of God ma jednolitą doktrynę i solidne, biblijne podstawy wiary. Myślę, że Max, pisząc o tym miał na myśli ruch zielonoświątkowy jako cały nurt, w którym znajduje się wiele różnych kościołów i wyznań. I tu się zgodzę, bo przecież w ramach tego ruchu funkcjonują różne kościoły od ekstremalnie konserwatywnych począwszy aż do całkiem liberalnych.
    Podobnie jest i w kościele katolickim. Na świecie istnieje wiele różnych katolickich odłamów, z którego wiadomo największy jest Kościół Rzymskokatolicki. Ale oprócz niego są jeszcze inne, jak Greckokatolicki, a nawet nasz rodzimy - Polski Kościół Narodowy, czy Kościół Starokatolicki Mariawitów. Jeżeli jesteś wnikliwym i obiektywnym obserwatorem, to z całą pewnością zauważysz wiele różnic w katolicyzmie, który również nie ma jednolitej doktryny. Poczekaj zanim zaczniesz mnie kamienować. Zapytasz: Jak to kościół nie ma jednolitej doktryny? Oczywiście, że nie. Jest podzielony choćby w dziedzinie małżeństwa i celibatu. W kościele rzymskokatolickim, jak wszyscy wiemy istnieje absolutny celibat - duchownym nie wolno zawierać związków małżeńskich podczas gdy w innych kościołach jak w kościele greckokatolickim, Kościele Starokatolickim Mariawitów czy choćby w Polskim Kościele Narodowym księża żenią się i mają swoje własne rodziny. A przecież ap Paweł w 1 Tym. 3:2,4-5 wyraźnie wskazuje jak ma wyglądać życie biskupa (księdza, pastora, jakiegokolwiek duchowego lidera kościoła chrześcijańskiego): „2. Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, 4. Który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, 5. Bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (BW) To tylko jeden z wielu przykładów niespójnej doktryny w nurcie chrześcijańskim zwanym potocznie katolickim.
    Jeżeli wysłuchałaś przemowy Prezbitera Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, biskupa Marka Kamińskiego, (zamieszczonej przez Maxa powyżej) to nie możesz dopatrzeć się tam jakiegoś braku doktryny. Co prawda przemówienie to jest krótkie i treściwe ale jeśli jesteś naprawdę zainteresowana dokładnym poznaniem doktryny Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce to możesz odwiedzić jego stronę internetową: www.kz.pl gdzie zamieszczone są doktryny tego kościoła. Warte uwagi jest również zapoznanie się z różnicami doktrynalnymi występującymi pomiędzy kościołami rzymskokatolickim a Kościołem Zielonoświątkowym w Polsce. Max przytoczył na początku tego blogu zestawienie różnić sporządzone przez profesora historii na Uniwersytecie Gdańskim, pastora zboru zielonoświątkowego we Fromborku, Wojciecha Gajewskiego. Znam go od ponad 30 lat i jest to warty uznania i szacunku człowiek, który wypowiada się mądrze i z pełną znajomością tematu. Zachęcam do przejrzenia tego, jakże ciekawego zestawienia.
    Na temat Trójcy wypowiem się następnym razem, gdyż jest to bardzo ciekawy temat, a potrzebuje znowu trochę czasu, żeby Ci dokładniej odpowiedzieć. Gwoli wstępu zgodzę się jednak z Tobą i wszystkimi innymi, którzy uważają, że wyraz TRÓJCA nie występuje w Biblii. Oczywiście, że nie! Czy to znaczy jednak że Trójca nie istnieje tylko dlatego, iż nie ma tego Słowa w Biblii? Ale o tym następnym razem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety, nasz przyjaciel, gospodarz bloga, Max jest niedostepny przez kilka najblizszych miesiecy. Proszę, nie pytajcie dlaczego. Niemniej jednak w jego imieniu i swoim własnym przesyłam wszystkim czytelnikom i uczestnikom bloga najserdeczniejsze zyczenia Bożego błogosławieństwa z okazji najpiękniejszego chrześcijańskiego Święta jakim jest Christmas - Święto Narodzenia Pana Jezusa, nazywane też Bożym Narodzeniem. Wszystkiego najlepszego, Wesołych Świąt, a w Stanach: MERRY CHRISTMAS

    OdpowiedzUsuń